Pomoc

Przygotowanie do badań

Aby zagwarantować  Państwu wysoką jakość badań diagnostycznych , zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przygotowania do wybranych badań:

  • Przygotowanie do badań krwi Open or Close

     

    Na pobranie krwi do badań analitycznych należy zgłosić się:

    •  na czczo (w miarę możliwości pacjent nie powinien przyjmować posiłku przez co najmniej 12 godzin od terminu pobrania krwi , można wypić niewielką ilość wody; w przypadku niemowląt i małych dzieci dopuszczalne jest podanie lekkiego śniadania)

    •  po przespanej nocy

    •  w godzinach porannych między godz.8.00  a 9.30 , po uprzedniej rejestracji z wyznaczeniem konkretnej godziny pobrania • przed pobraniem krwi odpocząć przez min. 15 minut

    •  w dniu poprzedzającym badanie należy ograniczyć wysiłek fizyczny, stosować normalną mieszaną dietę oraz nie spożywać alkoholu W niektórych przypadkach wykonywane są badania krwi po posiłku i po przyjętych lekach. Badania takie wykonuje się wg wskazań lekarza. 

    Dodatkowo, w przypadku badań specjalistycznych, mogą obowiązywać inne formy przygotowania się do analiz. Typowym przykładem jest oznaczanie PSA – markera raka stercza. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo uzyskania fałszywie dodatniego wyniku badania, gdy jest ono wykonywane po badaniu per rectum, długotrwałej jeździe pociągiem, na rowerze, czy po współżyciu płciowym.

  • Przygotowanie do badań kału Open or Close

     

    Niewielką ilość kału (porcja wielkości mniej więcej orzecha laskowego)  należy pobrać do specjalnego pojemnika zaopatrzonego w łopatkę , który dostępny jest w aptece lub punkcie pobrań. Istotne jest, aby materiał pochodził z różnych miejsc tej samej porcji kału.

    Próbkę do czasu dostarczenia do laboratorium należy przechowywać w temperaturze lodówki. W przypadku badań mikrobiologicznych i mykologicznych należy używać jałowych pojemników, a materiał dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie.

  • Przygotowanie do badań moczu Open or Close

     

    Pobieranie moczu u dorosłych i starszych dzieci:

    1.    Do badania należy pobrać pierwszy mocz poranny.  

    Mocz na posiew należy pobrać do jałowego pojemnika! 

    Mocz na badanie ogólne - do pojemnika jednorazowego użytku.

    Pojemniki dostępne są w aptece lub punkcie pobrań. 

    W przypadku, kiedy pacjent nie jest w stanie oddać moczu do naczynia (np. pacjent obłożnie chory) mocz należy pobrać do specjalnego plastikowego woreczka, założonego w sposób obejmujący ujście zewnętrzne cewki moczowej. 

    2.    Przed oddaniem moczu należy dokładnie umyć wodą i mydłem okolice ujścia cewki moczowej:

    3.    Oddać mocz. Uwaga: pierwszą niewielką porcję należy oddać do toalety, w celu wypłukania cewki moczowej z bakterii i nabłonków. 

    Kilka ml moczu przeznaczonego na posiew należy oddać do jałowego pojemnika. 

    Kilkadziesiąt mililitrów moczu (50-100 ml) przeznaczonego na badanie ogólne należy oddać do jednorazowego pojemnika. Końcową porcję moczu należy oddać do muszli klozetowej.

     

    Pobieranie moczu na posiew u niemowląt :

    1.    Rozebrać dziecko od pasa w dół w ciepłym pomieszczeniu (najlepiej rano po karmieniu).

    2.    Umyć dokładnie okolicę ujścia cewki moczowej.

    3.    Unieść niemowlę w górę i masować delikatnie mięśnie grzbietu wzdłuż kręgosłupa. Z chwilą oddawania moczu podstawić przygotowany jałowy pojemnik, przepuszczając pierwszą porcję moczu tak jak podano wyżej. Pojemnik z pobraną próbką należy jak najszybciej zamknąć.

    Moczu na posiew nie należy pobierać do przylepianych woreczków! 

    Pobrany mocz należy jak najszybciej dostarczyć do punktu pobrań. Jeżeli próbka musi być przechowywana, to najlepiej w temperaturze lodówki. 

    Zbiórka dobowa moczu. Jeżeli lekarz zaleci dobową zbiórkę moczu: 1.    W dniu rozpoczęcia zbiórki dobowej pierwszą poranną porcję moczu należy oddać do muszli klozetowej.

    2.    Każdą następną porcję oddanego moczu należy w całości przenieść do pojemnika przeznaczonego do zbierania moczu. Należy zanotować godzinę rozpoczęcia zbiórki moczu.

    3.    Pojemnik ze zbieranym moczem należy przechowywać w lodówce.

    4.    Czynność zbierania każdej porcji moczu należy powtarzać aż do następnego dnia.

    5.    Następnego dnia rano zakończyć zbiórkę moczu o godzinie, w której ją rozpoczęto (tj. jeśli zbiórkę rozpoczęto o godz. 7.00 należy ją zakończyć następnego dnia o godz. 7.00).

    6.    Po zakończeniu zbierania moczu należy dokładnie wymieszać całą zawartość pojemnika, zmierzyć jej objętość a następnie odlać próbkę (około 50-100 ml) do jednorazowego pojemnika i dostarczyć do laboratorium.

    7.    Na kartce dołączonej do próbki należy koniecznie podać:

    •    Dokładny czas rozpoczęcia i zakończenia zbiórki

    •   Całkowitą objętość zebranego moczu Jeśli z jakiejś przyczyny choćby jedna porcja moczu, oddana w czasie dokonywanej zbiórki, nie została przeniesiona do pojemnika przeznaczonego do zbierania moczu , zbiórkę należy przeprowadzić ponownie w innym dniu.

NASZE PUNKTY POBORU MATERIAŁU DO BADAŃ 

Laboratorium Główne - Nysa, ul. Grodkowska 9
Przychodnia „REMEDIUM” - Nysa, ul. Kolejowa 3
Gabinety Lekarskie - Nysa, ul. 22-go Stycznia 22

NZOZ Laboratorium Analiz Lekarskich
MINI-LAB  Bożena Resakowska
Grodkowska 9, 48-300 Nysa 

tel. 77 435 21 07
tel. 602 442 982